מידברן 2018 – סערת מוחות

*

*

השנה בחרתי לתעד בפוסט הזה את תהליך ההתפתחות התודעתי של קהילת מידברן ולא רק את הההכנות  ותוצרי הארוע המסכם ,כדי להאיר הבנה שמה שחשוב איננו המייצגים החומריים הסופיים של העשייה האומנותית (שהרי זו נשרפת ומתכלה , או ניתנת כמתנה למקומות אחרים להינות  ממנה) , וגם לא מרחבי הפעילות החברתית ושיתופי הפעולה המהנים. הם רק הדרך לממש את את המהות האמיתית שלשמה אנחנו עושים את מה שאנחנו עושים. המהות היא ליצור השראה (אש) וללמוד(אוויר)  מהשיעורים בדרך, ההבנות שמתבהרות בנו בתהליך היצירה שמצמיח אותנו ומאיתנו את היופי שמתגלם בסוף למפגש מרהיב של רוח שמימשה עצמה בחומר. גם הארוע המסכם שנה של פעילות  איננו באמת סיום-סוף. הוא רק עוד צעד בתהליך מתמשך של למידה ויצירה , של שינוי והשתנות בתנועה מתמדת

מידברן זה לא ארוע של פעם בשנה. מידברן היא קהילה יוצרת שפעילה כל השנה בכל מרחב וזמן, נותנת השראה לדרך חשיבה והתנהלות קלילה ברוח עשרת העקרונות  > אלו  כללי משחק חדשים הנהוגים במחוזותינו , שמחוללים שינוי בסביבה – בחברה בארץ ובעולם , קהילה שבוראת מציאות חדשה בכל רגע הוויה אצל כל מי שמחובר לרוחות השינויים .
 *
חזון קהילת מידברן :  “לעודד וליצור מרחבים חווייתיים מבוססי השתתפות, המעוררים השראה ומניעים להתפתחות חברתית,סביבתית ותרבותית”
*
ההודעות הראשונות בפוסט הן האחרונות שעודכנו. לראות איך הכל התחיל גלגלו מטה…
*
הדרך למידברן עוברת דרך ארועים קהילתיים קטנים יותר . אטמיע כאן עדכונים המאירים ציוני דרך בתהליך ההתפתחות התודעתי של הקהילה , עד קו הסיום…
דיקומפרשין- ארגז החול 

( תמונת הענן מתוך שרשרת עננים שקשטה את מחנה הילד הפנימי , מידברן 2017. הנה המילים שכתבתי מהדהדות לדיקו גם בלי שאהיה נוכחת שם פיזי. אני שם ברוחי = בתודעת הקהילה  )

רוחומר – דיקו מידברן 2017

למה ארגז חול?
״ארגזי חול מעודדים את כוח הדמיון של ילדים, בעוד יש להם את האפשרות לבנות הרים קטנים או ארמונות חול,  להשתמש בצעצועים דמוי משאיות, כלי ציוד מכני הנדסי, אתים ודליים, במטרה להעביר את החול ממקום למקום ולחפור בורות ולקבור עצמים. במילים אחרות, החול הוא אמצעי איתו הילדים יכולים לחקור, לבנות ולהרוס בעולמות מדומים בני שלושה מימדים". 
(מתוך ויקיפדיה, הגדרת "ארגז חול").

השנה בארגז החול נהיה אנחנו ילדים המשחקים בחול. בעזרת הדמיון נבחר כיצד לצקת תוכן לארגז החול וכיצד לשחק בו, האם לבנות בו, לחפור לתוכו, לנוח עליו או לפזרו לכל עבר.

אז לפני שנצלול פנימה, נתרגש ונתחיל לחוש את מגרש המשחקים, בואו ניקח שניה לחשוב – מה המשחק, האינטראקציה או הגיפטינג שנביא לארגז החול? איך אנחנו מפיחים בו חיים?

כאמל ברן 2017 .

לא מתחילים ארוע בלי לבחור את התמה , את ה "מה" > הנושא : Resonance = תהודה

מעוררת השראה? פילוסופית? מעיפה לכם את המח? סתם פלצנית? מה דעתכם על התמה של הגמל?  "הגמל הכין הסבר מעמיק ומרגש, אבל אז עצר וחשב- רגע. בואו נשמע אתכם. אז מה זה רזוננס בשבילכם? מה אתם מדמיינים כשאתם חושבים על תהודה? לאן זה זורק אתכם? למה בחרנו בתמה הזו? ואיזה אמנות מטורפת בא לכם לעשות כשהמילה רזוננס מהדהדת לכם בראש?

אז ככה , היות ושאלתם… זה מה שמהדהד  לי בראש:
הדהוד הוא רטט בין מיתרים שמעביר באוויר תדרים באורכי גל שונים

אחד הדברים שאני אוהבת ומעריכה בדרך ההתנהלות הקהילתית הוא שדברים לא מונחתים מלמעלה כרעם ביום בהיר (כמו שאנחנו מכירים בממשלות ותאגידי ענק). אין אדם או גוף ריכוזי שהוא היחיד שמקבל החלטות ללא שיתוף והשתתפות צוותי המחלקות ותמיד הדיונים פתוחים לחברי קהילה להשמיע דעתם גם אם אינם אחראיים על תפקיד רשמי מוגדר. אפילו הכאמלברן שהוא ארוע קטן, גם אם התמה שלו נבחרה ע"י צוות הפקה מצומצם, עדיין- לפני פרסום סופי של מהות התמה – נשלחת קריאה לכל הקהילה שמזמינה מידברנרים שיש להם מה לתרום לפיתוח הלך הרוח הרעיוני

(יש בקהילה מי שיחלקו על דעתי , כי תמיד יהיו אנשים שיהיו להם טענות, אבל מהכרות אישית קרובה עם הנפשות הפועלות אני יודעת שמי שבאמת רוצה להיות שותף להחלטות ולהשפיע- הדלתות פתוחות בפניו. סתם להתלונן- לא תמיד, אבל מי שבאמת רוצה לעשות ולשנות – לוקח אחריות ועושה)

*

כדי להמחיש לכם איך חושב יוצר ופועל ראש של מידברנרים:  כמה משפטים מתוך הפרסום של הארוע (14/9/17)  ואחרי הציטוט הסבר "דבר תודעה" …

"זהו קול קורא לכל העדר: מריחות את הגמל? … הנה הגיע הזמן הזה בשנה שאת צריכה להסתכל עמוק עמוק פנימה ולהקשיב לגמל הפנימי שלך… הגיע הרגע להעלות גרה ולהוציא לפועל את כל החלומות והיצירתיות המתפרצת שמלווה אותך כבר חודשים.. לא יהיו סופות חול ולא יהיו גמלים!!! אבל תהיה אומנות מטריפה ולוקיישן משגע!"

  • אז ככה: נכון שהמילה "עדר" לא נשמעת טוב ובמידברן , כמו בכל קהילה, יש אכן מסה של אנשים שמתנהלים כעדר. אמנם עדר שמקדש את ערך השונות הרדיקלית וחופש הביטוי הרדיקלי, אבל מעבר לשונות החיצונית, יש תדר תודעתי כולל באוויר- באווירה  , יש איפיון בסיסי שמשותף להלך הרוח הכולל שמקורו במהות היסודית של הנשמה של אותם אנשי אש : בוער בהם יצר היצירה להמציא חדשנות רדיקלית. יחד עם זאת, הרוב המכריע עצמאים לא רק בהסתמכות העצמית הרדיקלית בשטח אלא גם עצמאיים בדעתם ויודעים להפעיל שיקול דעת תבוני  (לא תמיד… אבל הם בדרך…לרובם יש פוטנציאל של ראש פתוח ואומץ לבחון את מערכת האמונות שלהם מחדש)
  • דבר שני: השימוש בלשון נקבה  מאפיין את הבחירה של הקהילה להכיר ולהוקיר בערכן ותרומן של נשים ביצירה, בעוצמה שלהן לברוא מציאות בשילוב של אש התשוקה עם " ה" הידיעה שיש לבינה נשית  . זה סוג של תיקון- מהפכה, אמירה שמהדהדת תדר של שינוי הקדימות שעולם המיינסטרים נתן למין הגברי ככזה שמכריע.
  • דבר שלישי שאני אוהבת אצל מידברנרים זה את החיבור לחושים הפנימיים.: הם מסוגלים להריח תהליכים לפני שהארוע התקיים- הם כבר חשים אותו מגיע
  • דבר רביעי: קל להם לשנות מקום כי המהות היא ברעיון (אש) ובחברה (מים) ולא במקום הפיזי(אדמה)  : למרות שבמקור הכאמל ברן התקיים בדרום במדבר, אין שום בעיה להעתיק אותו ללוקיישן בצפון כי מה שמשנה זה לא המקום הפיזי אלא רוח הארוע וחברי הקהילה שיוצרת אותו
בחירת תמה – סערת מוחות

אני גאה להיות חלק בקהילה שבוחרת ב "מה" , במהות האידאית  ולא ב "מי"  (כמו בבחירות לפוליטיקה הארצית)

סערת רוחות : הרוחות סוערות בקהילה . אני מאחלת ומייחלת שקהילת מידברן הישראלית תדע ב 2018 להוציא עצמה מלב הסערה ע"י סיעור מיטב המוחות שיודעים לחשוב בשיקול דעת תבוני ולהקדים מחשבה (רוח) לסוף המעשה (חומר)
*
הדבר הראשון שעושים כשרוצים לברוא מציאות, הוא לבחור את ה "מה" = התמה = הנושא, מה אנחנו רוצים ? מה היעד? הייעוד? 
 *
את כל אלו בוחרת אנרגיית יסוד האש, היא הסטרטר שמניע ומתניע את ההתפתחות בכוח הרצון. מידברן 2018 מתחילה להתהוות מהנקודה הזו שהקהילה בוחרת תמה : את המהות שתהווה הנושא שאותו אנו רוצים לראות מתגשם במציאות פיזית. ככה זה מתחיל: (תאריך היעד- 14-19.5.2018 )
*
*
תמה היא כמו חבל אליו מחוברים כל האלמנטים המרכיבים את האירוע. היא נושא או קונספט שמייצר מסגרת השראתית, תודעתית ופילוסופית, היא גם המעטפת והיא גם הזרע לתוכן. התמה מתווה קו שעובר דרך כל אספקט של האירוע ומחבר את כל האלמנטים לכדי יצירה אחת כוללת ושלמה, יצירה שרוח התמה עוטפת אותה ומקיימת אותה בתוך משמעות והבנה משותפים של כל המשתתפים. התמה מנחה ומעוררת השראה ליצירת האמנות באירוע.
***

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *