כעס

כעס הוא ביטוי של חוסר הבנה שלנו את עצמנו. הוא נובע  מרצון לשנות מצב מסויים בלי להבין את הסיבה איך ולמה הוא נוצר. הרבה יותר קל לנו להתמודד עם חוסר ההבנה הזה ע"י האשמה של אחרים מאשר לקחת אחריות מלאה להבין את עצמנו ואת הבחירות שלנו . יותר קל להפנות את התסכול החוצה מאשר להתמודד עם האתגר  בחיבור פנימה.

 

כשאנחנו קוראים/שומעים מידע שלא בא לנו בטוב ומעורר רגשות קשים, הרבה יותר קל לנו לכעוס על מי שמביא את המידע מאשר להתמודד עם המקום הפנימי שהמידע הזה נוגע בו-בנו. אנחנו צועקים חזק כדי שישמעו אותנו כשאנחנו עצמנו לא שומעים את קול הילד הפנימי. אנחנו רוצים שכולם יראו כמה חמתנו בוערת בנו ויורים את האש לכם עבר כי אנחנו  לא מסוגלים לראות את החלקים האלו בעצמנו ולא רוצים להישרף מבפנים   

ככל שמבינים יותר – כועסים פחות

Angry people are more likely to overestimate their intelligence

מחקר חדש : כעס משבש את שיקול הדעת . לא חכם להגיב בעידנה דריתחה . . קחו נשימה

כשכועסים, המודעות הרגשית שלנו יוצאת מאיזון , משבשת את שיקול דעת התבוני ואת יכולתנו לעבד מידע וגורמת לנו לחשוב שאנחנו צודקים, גם אם אנחנו לא. האגו נלחם להיות צודק אבל לרוב זה לא הדבר החכם או הנבון לעשות. מוטב בשעת כעס לקחת נשימה , להרגיע את קצב הלב ולהבין למה דברים קורים כמו שקורים, להבין מה אנחנו נדרשים לשנות בתודעה שלנו כדי שגם המציאות הגשמית תשווה תדר ותשתנה בהתאם. כשאני צודק יש רק פתרון אחד.  כשאני חכם כל האפשרויות פתוחת ופותחות אותי להבנה חדשה ..

 

שיחרור כעס  – הקלה רגשית זמנית עם מחיר יקר

כעס מקל על ההרגשה הרגעית אבל לא מונע מכעס להיווצר כל פעם מחדש כשנתקלים בסיטואציה שמפגישה אותנו עם חוסר נוחות ומוציאה אותנו מדעתנו ומשלוותנו. את זה רק הבנה יכולה לעשות.

הדרך לעשות זאת היא התעלות ממים לשמים – מים גבוהים 

הקוטב ההפוך של הכעס- שלווה 

שלווה נובעת מלקיחת אחריות מלאה על הבנה שאנחנו לא זקוקים לאחרים כדי  לפתח ולהתפתח במשחק העצמאי האישי שלנו.
כשאנחנו שלווים, אנחנו מבינים שיש לנו שליטה אך ורק בעצמנו . אנחנו לא יכולים לשנות שום דבר ואף אחד אחר מלבד את התודעה שלנו. רק כשנלמד לשלוט בה בעצמנו- נוכל לשנות את חיינו. ההכרה הזו מובילה לשלוות נפש גם כלפי האחר.

כשאנו כועסים אנו רוצים לשנות דברים, לכן קשה לנו לוותר על הכעס ולעבור לשלווה= הבנה. אנו חושבים שאם נפסיק לכעוס ונבין את האחר, הדברים לא ישתנו. לכן אנו נאחזים בכעס. הוא עולה בנו כל פעם כשאנחנו מנסים להשתלט על מישהו ששותף לבמת המשחק שלנו  הכעס הוא תוצר של חוסר הבנה וחוסר קבלה של האחר. הוא תוצר מצב שאנו לא רואים את השחקנים האחרים כשווים לנו. אנחנו שופטים אותם לשלילה ומקטינים את ערכם בעינינו. אנחנו רוצים להראות להם שהערך העצמי שלנו  גבוה יותר מהערך של האדם שמולנו. זה האגו

כעס הוא תגובה של אגו 

תפאורה של כעס מבטאת מצב שבו האגו לקח והביא איתו תוצר של חוויה שבה הוא לא בא על סיפוקו. חשוב לו להוכיח שהוא צודק כדי שדעתנו תתקבל ולכן אנחנו מנמיכים את רצונו /ערכו/דעתו של האחר.

מחיר הכעס >  פגיעה עצמית

כעס מחסיר מאיתנו אנרגיה. כך, במקום לפגוע במי שאנחנו כועסים עליו- שזה מה שאנחנו רוצים, אנחנו עושים ההיפך- דוחפים את האנרגיה שלנו אליו כך שהוא מתחזק ואנחנו נחלשים . הכעס הוא בזבוז אנרגטי שיוצר פגיעה בגוף שלנו ונזק גדול מכל מה שקיווינו שיפגע באחר.

כעס על האחר תמיד נובע מכעס עצמי: כשאנחנו כועסים על אחרים אנו למעשה כועסים על עצמנו ועל חוסר היכולת שלנו לבצע דברים

.

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *