דוד פסיג

פרופ' דוד פסיג הוא חוקר עתידים המתמחה בחיזוי טכנולוגי, חברתי וחינוכי , עתידן  אוויר שמכוון את אש התשוקה שבוערת בנשמתו לפיתוח חדשנות טכנולוגית והתפתחות תודעתית . הוא מגדיר עצמו חוקר עתידים , היות ויש כמה עתידים הוא מסביר, לא עתיד אחד, (מה שתודעת העל מסבירה במושג עולמות חלופיים )
דוד מדבר על 4 קטגוריות של סוגי עתידים: עתידים סבירים, עתידים אפשריים, עתידים פרועים  ( בזמן ביצוע החיזוי נשמעים הזויים. אם יתרחשו הם יכולים להפוך לחלוטין את כל המערכות שלנו) ועתידים רצויים
ניתן לצפות את העתיד ע"י חישוב גלי הסתברויות . דוד פסיג עושה זאת ע"פ מתודולוגיה שפיתח.
תודעת העל  גם עושה זאת , רק עם מעבד נתונים הרבה הרבה הרבה יותר גדול מכל מחשב שבני אנוש יכולים ליצור, כי במחשב שלה מרוכז מאגר המידע הבריאתי והרבה מעבר לו.

 על הספר "צופן העתיד"

 

עתידה של התודעה.

"התודעה נחשבת לאחת הסוגיות הבוערות והמעניינות של המאה העשרים-ואחת, ועם זאת מעט מאוד ‏נכתב על החווייה המלווה אותה. פרופ' פסיג מציג חיבור נוסף, כחלק מסדרת ספריו על חקר העתיד, בו ‏הוא מטפל ב"חווית" התודעה האנושית, המכונה קווליה, ומזהה את המשך התפתחותה. על מנת לזהות ‏כיצד היא תשתנה בעתיד, הוא בוחן את הידוע לנו עד כה על התודעה ועל הדרך בה האדם חווה אותה ‏מהתקופה הפרה-היסטורית עד לימינו – כפי שהדבר השתקף בהגות הקדומה ובמדעים המודרניים. ‏הוא מתאר את כלי המדידה החדשים שמזהים את קיומה ואת רמת עוררותה, ומנתח את דפוס שלבי ‏הפצעתה ואת חווייתה בקיום הפרטי והקולקטיבי של ההומו-ספיינס. ‏
כחוקר עתידים, הוא עובר לזהות את השלב הבא באבולוציה של חוויית התודעה. נראה כי שלב זה יכלול ‏חוויות חישה עם חומרים וחפצים שבסביבת האדם. קווליה זו תוביל את האדם אל עבר שלב מאוד ‏מתקדם בציביליזציה האורבנית של המאה ה-21. היא תביא בכנפיה מדעים חדשים, תגליות פורצות ‏דרך, הגות פילוסופית שונה, תורת הכרה רעננה, כלכלה חדשה וטכנולוגיות שהדעת מתקשה להאמין ‏בהיתכנותן בתחילת המאה ה-21. זהו חיבור אופטימי הטוען כי האדם רק החל את צעדיו הראשונים ‏באבולוציה של כדור הארץ וכי כל החששות מטכנולוגיות תבוניות המאפיינות את עתידו לוקים בקוצר ‏רואי משווע. ‏"

*

פרופ' פסיג מלמד קורסים מתקדמים בחינוך עתידי, טכנולוגיות עתידיות, שיטת המערכות, מתודולוגיות עתידניות, מולטימדיה ומציאות מדומה, מפתח את הטקסונומיה העתידית של מיומנויות קוגניטיביות ומיומנויות למידה,ייסד את מעבדת המולטימדיה והמציאות המדומה בביה"ס לחינוך, שהיא המעבדה הראשונה בישראל שמטרתה מחקר ולימוד מציאות מדומה בחינוך.
פרופ' דוד פסיג, , מחזיק בתואר שלישי בחקר העתיד מאוניברסיטת מינסוטה ומחברם של רבי מכר. מכהן באוניברסיטת בר אילן כראש המגמה לטכנולוגיות תקשורת וכראש המעבדה למציאות מדומה. בין שאר פעילותו הציבורית הוא מכהן כחבר במועצה הלאומית למחקר ופיתוח ועומד בראש מכוני מחקר ובראש חברת ייעוץ להטמעת שיטות חשיבה מעותדות.
*

5 מגמות שהולכות לעצב את המאה הקרובה בארץ ובעולם

העתידן פרופ' דוד פסיג יתארח בטוקהאוס להרצאה מרתקת על חקר העתיד בישראל ובעולם וישתף אותנו במגמות העל העיקריות העומדות לעצב את ההיסטוריה והחברה בישראל ובעולם וגם בהשלכות, ההזדמנויות והאתגרים שנגזרות מהן.

  כן, אבל מה הייעוד שלנו?  

דוד פסיג בהקשר ל העם הייהודי- הייעודי  :"עד שהעם היהודי בישראל, וגם בתפוצות, לא ימצא ייעוד לאומי מרכזי ומקובל על כל הזרמים, הסכסוך הפנימי בקרב היהודים לא ייפתר, וכתוצאה מכך גם פתרונות ישימים לסכסוך (עם הערבים) לא יימצאו"

"כשאין ברית – ייעוד ברורה, מדינה עלולה להתפוגג"
"הייעוד צריך להיות מעוגן בעבר, מבין את ההווה ומצהיר דבר מה ייחודי וחשוב על העתיד".

איך חוקרים עתיד לא ידוע? ממציאים אותו….

דוד פסיג איננו רק פרופסור שחוקר עתידנות. הוא יוצר אותה. בסרטון הזה : קסדה שקוראת מחשבות , הוא מספר על פיתוח שהוא עובד עליו : שלב ביניים המחבר בין מחשבה למחשב. מה השלב הבא ? תחשבו… (רמזים בסרטים המומלצים בפוסט על בינה מלאכותית ושליטה מוחית )

דוד פסיג: "המהפכה הבאה של המין האנושי כבר כאן, וזו לא קטסטרופה"

"היום, כשמגיעים לחופשה במלון, הציפייה היא לאכול טוב, לעשות ספורט, לנוח ושיפנקו אותנו, אבל אין חוויה רוחנית. בעתיד כשתגיע לבית מלון יהיה מכשיר קטן שיסרוק לך את כף היד וינתח את מצב הוויטמינים בגוף, הידע יישלח למטבח, ושם יכינו אוכל שמתאים לך ספציפית. הרי באת לטפל בעצמך. יהיו גם חדרים עם כובעים שכאשר אתה חובש אותם, אתה מקבל התרעננות רוחנית. אגב, האב-טיפוס לכובע הזה כבר קיים".

כנס העתידניים

דוד פסיג: שיפור אייקיו בעזרת טכנולוגיות מתקדמות

 

דוד פסיג – מקבץ מקצועות עתידיים

עוד על מקצועות העתיד אפשר לקרוא כאן : עבודה 

סין תתרסק וישראל תהפוך למעצמה כלכלית ופוליטית

הודעה שהטמעתי היום 15/10/7 בקבוצת ביטקוין ישראלי נוכח דאגות מה יהיה אם הכורים הסינים יחמירו את המשבר בעקבות פיצול הבלוקציין : בל לנו לדאוג מהסינים. כדאי להקשיב לעתידנים חוקרי אש(טכנולוגיה) ואוויר(תודעה) כמו למשל דוד פסיג כבר ב 2010 צפה שסין תתרסק וישראל תהפוך למעצמה כלכלית ופוליטית

דוד פסיג במאמר מ 2005 : עתידה של מדינת ישראל

השלב הבא בעיצוב זהותו של העם  בישראל הוא ניסוחה של ברית ייעוד למדינה יהודית, מודרנית ודמוקרטית. אחר שיצליח במטלה ההיסטורית הזו יהיה לו העוז לפתור את סכסוך הדמים עם הערבים. רק אחר שייעודו הלאומי יובהר לו, עמי האזור יקבלו אותו לחיקם"
תחזית אופטימית : "מעולם לא היה העם היהודי מוכן כל כך טוב לביצוע המשימה שמוטלת לפתחו: מבחינה דמוגרפית, גאופוליטית וארגונית. ככל שהזמן עובר הוא גם תופס עמדה טובה יותר לקראת השלב המכריע בעיצוב זהותו הלאומית. לכן, אנו מעריכים, הזמן פועל לטובת העם היהודי היושב בציון"

דוד פסיג-תכונות היזם

שיעור מעניין עם דוד פסיג מדבר בספרו האחרון  המפלה החמישית על.ייעוד ‐ תכלית ‐ מהי הזהות היהדית בדורנו, מנהיגות נשית , מרד אזרחים ,העם הוא הריבון . לא הסמכות השלטת ועוד…

YouTube player

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *