פיזיקה קוונטית

תורת הקוונטים היא תיאוריה הסתברותית החוזה תופעות שלכאורה סותרות את ההיגיון האינטואיטיבי שלנו: במקום לתאר בוודאות היכן נמצא חלקיק חומר מסוים בזמן מסוים, התיאוריה מציעה רק את ההסתברות למצוא את החלקיק במקום כלשהו. היא מלמדת אותנו שתכונות כל חלקיק אינם מקומיות ואינם דטרמיניסטיות. כל חלקיק אינו נקודתי אלא ממלא את המרחב לפי הסתברות להימצא פה ושם. רק לאחר המדידה, אפשר לדעת בדיעבד איפה הוא היה.

הדרך לתאר מערכת לפי מכניקת הקוונטים הינה באמצעות פונקציית גל, שממנה אפשר לחלץ את ההסתברות. תיאור החלקיקים באמצעות פונקציות גל מוביל לתופעות מעניינות וייחודיות, שנולדות מהתאבכות פונקציות הגל.

תודעת העל היא המחשב המרכזי בבריאה. היא מעבדת נתונים, מחשבת גלי הסתברויות, ומנגישה לנו את המידע כמערכת הדרכה שנועדה לקדם תהליכי התפתחות . התאבכות גלי האור מייצרת הולוגרמה   שיוצרת הדהוד  תדרי של תמונת המציאות האנרגטית הזו הנקבעת ע"י תודעת העין הצופה

מה זו התאבכות? – הסבר על תופעת ההתאבכות בגלים , שמשפיעה על תכונות החלקיקים במכניקת הקוונטים המתוארים על ידי פונקציות גל.

גלים והתאבכות – יישומון שממחיש את תופעת ההתאבכות בגלי אור, קול ומים. ההתאבכות מסבירה תופעות רבות אחרות במכניקת הקוונטים.

מה זה אומר קוונטי? ניסוי שני הסדקים 

המחשת תופעת ההתאבכות של חלקיקים

 

 

what the bleep do we know

סרט פסאודו-מדעי הממחיש איך מדע ורוח מתחברים : ראיונות דוקומנטריים עם דוקטורים (פיזיקאים בתחום מכניקת הקוונטים, מדענים חוקרי מוח, פסיכולוגים,נוירולוגיים, תורת ההוויה, מטאפיזיקה ורוחניות) וסיפור בדיוני על צלמת חירשת המתמודדת עם עברה, יחד עם אניציה ואפקטים טכנולוגיים

Is spacetime a quantum code?

מחשב קוונטי

מכניקת הקוונטים 1 מכון ויצמן  – החלק הראשון בסדרת סרטונים שמסבירה חלק מיסודות מכניקת הקוונטים.

מה זה מינהור קוונטי 

היכולת של חלקיקים לעבור מחסומים שלפי התיאוריה הפיזיקלית הקלאסית לא יכולים לעבור.

 

המשמהות של להיות אדם קוונטי

The Best Documentaries About Quantum Physics

QED – הפיזיקה של תגובת האור עם החומר – סרטון העוסק ב-QED, תיאוריה שמציעה מבט קוונטי על הכוחות הפועלים בין חלקיקים.

 גז קוונטי- – הידען 

איך בנוי החומר וממה עשוי הכוח? 

סרטון שעוסק במודל הסטנדרטי המתאר את הרכב החומר והכוח ומבוסס על מכניקה קוונטית.

 

מכניקת הקוונטים מתארת את עולם החלקיקים בקנה מידה זעיר (מבחינת גודל החלקיקים או האנרגיה שלהם). היא מלמדת אותנו שבמערכות מסוימות גדלים פיסיקליים כמו אנרגיה או תנע זוויתי אינם יכולים לקבל כל ערך אפשרי אלא רק כפולות שלמות של ערך בדיד. "קוונטה" היא יחידה, ומכאן נגזר שמה של התיאוריה.

שאלות ותשובות ממדור שאל את המומחה – מכון דווידסון למדע

מהי תורת הקוונטים ומדוע איינשטיין רצה להפיל אותה? – שאלה על יחסו של אלברט אינשטיין למכניקת הקוונטים. איינשטיין לא אהב את הרעיון שלפיו העולם בעצם תלוי בתורת ההסתברויות.

מה זה פוטון? – שאלה על מהותו של הפוטון, שהיה החלקיק הראשון שהוצע אי פעם לחלוקה של גודל פיסיקלי – האנרגיה של האור לגודל בסיסי בדיד, כלומר לקוונטות. הרעיון הזה של מקס פלאנק היה הצעד הראשון בדרך לפיתוח מכניקת הקוונטים.

מהו פרדוקס החתול של שרדינגר? – סקירה על אחד העקרונות הידועים ביותר של מכניקת הקוונטים – היכולת של חלקיק להיות בשני מצבים שונים בו-זמנית והעובדה שעצם הניסיון לבדוק מהו מצבו יקבע אותו במצב אחד בלבד. הפרדוקס נוסח באמצעות דימוי שכולנו יכולים להבין, של חתול בקופסה ולא חלקיק, וכך התפרסם.

האם יש סיכוי שכדור שנזרק על קיר יעבור דרכו? – כתבה שמסבירה מדוע אפקטים קוונטיים כמו מינהור משפיעים מאוד על חלקיקים בודדים, אבל השפעתם על גדלים בעולם האמיתי, כמו כדורגל המורכב ממספר רב של אטומים, זניחה.

איך צפייה בניסוי בלי להתערב בו משפיעה על התוצאה? – כתבה העוסקת בהשפעה של הצופה על המדידה במכניקת הקוונטים.

מהי צורת מסלולי האלקטרונים באטום? – כתבה שמסבירה את מסלולי האלקטרונים באטום, שנקבעים בהתאם למכניקת הקוונטים.

מהו המודל המתאר יצירת אור מגוף שחור? – כתבה שמתארת את הבעיה בהבנת ספקטרום האור הנפלט מגוף שחור, שלשם פתרונה הניח מקס פלאנק שהאנרגיה שנושא האור מקוונטטת.

מה קובע את שכבות האלקטרונים באטום ועל מה הן משפיעות? – כתבה שמסבירה איך נקבעות שכבות האלקטרונים ומדוע אפשר לחשב אותן באמצעות מכניקת הקוונטים.

מהי מהות הקשר הכימי על פי מכניקת הקוונטים? – כתבה שמתארת איך מכניקת הקוונטים מסבירה את הקשר הכימי.

Google sets up a research lab to build quantum-computing hardware

 

 

 

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *